Choď na obsah Choď na menu
 


XXV. hodina

11. 4. 2010

25. hodina

 

Anatómia kože

 

koža najväčší orgán tela, v dospelosti človeka meria 1,5 až 1,9 m, váži cca 4,5 kg.

 

Funkcia kože:

Vonkajšia : pokrýva celé telo, bráni vniknutiu škodlivín z okolia do tela, chráni telo proti mechanickým  vplyvom ako tlak, trenie. Kožný pigment : melanín pôsobí ako ochranná clona proti  UV žiareniu.

Zmyslová : v koži sú uložené receptory ktoré slúžia na vnímanie tepla, chladu, vlhkosti, bolesti, dôležité sú hmatové receptory.

Termoregulačná : udržiava a reguluje telesnú teplotu, zúčastňujú sa na tom kožné cievy, vylučuje pot, podkožné tukové väzivo a svaly ,koža sa zúčastňuje na procesu dýchania, cez kožu sa denne odparuje 600-800 ml. vody.

 

Zloženie kože:  koža sa skladá z 3 vrstiev

 

1. pokožka: povrchová vrstva kože skladá sa z viacerých vrstiev plochých buniek vrátane hnedej pigmentovej ktorá obsahuje melanín a určuje farbu kože.

 

2. zamša : alebo korium alebo derma je vrstva kože , ktorá je pod pokožkou. Je to väzivové tkanivo, bunky ktorého dodávajú elasticitu, pružnosť, - kolagénové vlákna : zabezpečujú zavodňovanie.

V zamši sú dva druhy žliaz

Mazové žľazy : nachádzajú sa na celom povrchu kože,( okrem dlaní)najviac je ich na tvári, nad hrudníkom a na chrbte,  produkujú maz (premasťujú kožu) sú uložené vedľa vlasového chlpu.

Potné žľazy : uložené po celom povrchu kože, produkujú pot, majú vývod kolmo k povrchu kože, najviac je ich na čele, dlaniach a stupajach, vylučujú odpadové a toxické látky.

 

3. Podkožné tkanivo: tretia vrstva kože spája kožu s orgánmi, tvoria ho kolagenové a elastické vlákna a tukové bunky.

 

Adnexy kože : ku koži patria aj prídavné orgány - kožné adnexy ako vlasy, ochlpenie, nechty, potné a mazové žľazy.

 

Podľa pigmentácie kože rozlišujeme rasy

Európske : biele plemeno, Africké: čierne plemeno, Aziati: žlté plemeno, Americké: červené plemeno

Albininus: zafarbenie kože bez pigmentácie.